Czy Google jest popularne w Niemczech?

30 sierpnia, 2022
admin

Czy istnieje miejsce, w którym Google jest niepopularne? Nie ma chyba (w miarę rozwiniętych krajach) człowieka, który nie słyszałby niczego na temat tej potężnej firmy. W Niemczech jest jednak nieco inaczej. Zarówno u nas, jak i za naszą zachodnią granicą Google jest niezwykle popularne, ale w Niemczech użytkownicy są nieco bardziej otwarci na konkurencję niż w Polsce.

Google - wyrocznia nie dla każdego

Nie jest tajemnicą, że Google w urządzeniach mobilnych i desktopowych przypomina coś w rodzaju… wyroczni. Ludzie zadają tej wyszukiwarce pytania, a następnie doszukują się odpowiedzi na ekranach swoich urządzeń. Jeśli chodzi o popularność, to Google dosłownie miażdży swą konkurencję i to niezależnie od tego, czy w grę wchodzą urządzenia mobilne czy też desktopowe. Trzeba jednak przyznać, że badania przeprowadzone w Niemczech i w Polsce nieco zaskakują. Okazuje się bowiem, że Polacy znacznie bardziej ufają słynnemu gigantowi, niż nasi zachodni sąsiedzi. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka.

Czy Google jest popularne w niemieckich smartfonach?

U naszych zachodnich sąsiadów Google cieszy się ogromną popularnością. Widać to zwłaszcza na przykładzie urządzeń mobilnych. Aż 97 - 98 procent wszystkich smartfonów korzysta z tej wyszukiwarki. Mało tego! Zdecydowana większość z nich posiada zainstalowane i skonfigurowane konto Google, co przedkłada się na jeszcze większą integrację z "wyszukiwarkowym" gigantem. Tak duża "zależność" Niemców od Google nie jest niczym dziwnym. Wynika ona z faktu, że większość ich urządzeń działa pod systemem Android, który jest bardzo blisko powiązany z Google. Mało tego! Tą samą zależność widać również na terenie Polski!

Google vs niemieckie urządzenia desktopowe

Co ciekawe, odsetek Niemców korzystających z Google na urządzeniach desktopowych jest nieco mniejszy niż w Polsce. Z ostatnich badań wynika, że w naszym kraju aż 89 procent urządzeń takich jak komputer, laptop lub Smart TV korzysta z wyszukiwarki Google. U naszych zachodnich sąsiadów odsetek ten jest nieco niższy i wynosi 86 - 87 procent. Biorąc pod uwagę fakt, że Niemcy (jako naród) są dwukrotnie liczniejsi niż Polacy, różnica ta staje się znaczna. Reasumując, w obydwu krajach Google jest bardzo popularnym rozwiązaniem, ale w Niemczech (przynajmniej w pewnym stopniu) różnorodność ta jest nieco większa.

Czy Google jest popularne w Niemczech?
Czy Google jest popularne w Niemczech?

Niemcy a Google

Czy Google jest popularne w Niemczech? Jak najbardziej, ale nie oznacza to, że Niemcy nie dopuszczają do głosu konkurencji. Wynika to z kilku zjawisk, jakie panują w niemieckiej przestrzeni Internetu:

  • Niemcy są znacznie bardziej krytycznie nastawieni do Google. Bądź co bądź, jest to monopolista, z usług którego korzysta cały świat. Nic też nie wskazuje na to, by ta sytuacja miała się w najbliższych latach (lub dziesięcioleciach) zmienić.
  • Nasi zachodni sąsiedzi lubią odkrywać Internet "na nowo". Nie jest tajemnicą, że działanie wyszukiwarki Google staje się dla wielu osób przewidywalne. Dlatego chcą one zupełnie inaczej spojrzeć na dostępne treści, korzystając z alternatywnych dostawców informacji.
  • Coraz więcej osób (w tym Polacy i Niemcy) odczuwają strach przed rosnącym podsłuchem. Trzeba przyznać, że dostępne w sieci narzędzia coraz bardziej ingerują w ludzką prywatność. Dlatego rosnącą popularnością cieszą się np. te przeglądarki, które całkowicie szyfrują transfer danych.
  • Istnieje kilka ciekawych projektów wyszukiwarek internetowych, których działanie jest zgoła inne od tego, co serwuje użytkownikom Google. Podmiot ten - będąc monopolistą - nie stawia na tak wiele nowoczesnych rozwiązań, co alternatywne dla niego projekty. Dlatego korzystanie z innych wyszukiwarek pozwala na nowo cieszyć się Siecią.

Podsumowując, Google to gigant, który odgrywa ogromną rolę w całym, światowym Internecie. Bez niego trudno sobie wyobrazić nawigację, przechowywanie danych, kwestie bezpieczeństwa itd. Mimo to, niektóre społeczeństwa są coraz bardziej otwarte na alternatywnych dostawców wyszukiwania. Niemcy z pewnością należą do tego międzynarodowego grona.

admin
SEO EXPERT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Ostatnio na blogu
Losowe starsze wpisy

Szukasz sprawdzonej

Agencji SEO?

Najpopularniejsze na nasze stronie - sprawdź koniecznie

seomod-pozycjonowanie-logo
Niemcewicza 26/415
IV piętro
71-520 Szczecin
+48  736 090 601
biuro@seomood.pl