Dekalog copywritera – jak osiągnąć niebo na ziemi, tworząc treści SEO?

3 sierpnia, 2022
Magdalena Lachawczak-Biadalska

Copywriting to dla wielu osób wymarzona praca. Tworzenie treści na potrzeby content marketingu wydaje się łatwym sposobem na to, aby w ramach elastycznej współpracy łączyć przyjemne z pożytecznym, zapewniając sobie całkiem niezłe źródło utrzymania.

Nie jest to jednak scenariusz tak oczywisty!

Sposób na to, by faktycznie osiągnąć komfort i stabilne warunki pracy jest tylko jeden - przestrzegać fundamentalnych zasad, które zebraliśmy dla Was, tworząc ten Dekalog Copywritera.

Google nie jest Bogiem

Copywriting powstał i rozwija się w służbie SEO – to niekwestionowany fakt – ale  odbiorcami tego, co tworzą copywriterzy, nie są jedynie boty wyszukiwarki. Po drugiej stronie wirtualnego świata istnieje bowiem realny odbiorca, który generuje coś niezwykle wartościowego w content marketingu, a mianowicie ruch organiczny. Pisząc teksty, zawsze warto mieć świadomość, że pracę tę można wykonać poprawnie, spełniając wymagania skomplikowanych algorytmów, ale istnieje możliwość, aby zrobić to także inaczej. Jest szansa na to, aby pisać świetne teksty, nie tylko sformatowane pod wyszukiwarkę, ale również przyjazne i wartościowe dla czytelnika. Dzięki temu pozostanie on na stronie dłużej, zapoznając się z całą treścią, a może nawet podzieli się linkiem z innymi. Biorąc pod uwagę tę prawdę, już od początku działalności w branży, możesz tworzyć dobre, wysoko oceniane przez klientów treści.

Twórz unikalne treści

Jednym z największych grzechów copywriterów jest plagiat. I ma on wiele wymiarów. Z prawnego punktu widzenia to bowiem kradzież własności intelektualnej, która może pociągać za sobą określone skutki. Co to jednak oznacza w praktyce SEO? Kopiowanie (dosłowne i niedosłowne, gdyż dobre programy antyplagiatowe potrafią wychwycić nawet synonimizację) sprawia, że każdy (nie)napisany de facto w ten sposób tekst, jest bezwartościowy i można go wyrzucić do kosza. Plagiat, w rozumieniu algorytmów, jest tak negatywną praktyką, że może powodować sytuację, w której strona obniży swoje miejsce w wynikach wyszukiwania, a więc przeczy idei content marketingu.

Czcij poprawność językową

Napisałeś wartościowy, poprawnie sformatowany tekst z odpowiednimi keywords? To połowa drogi za Tobą! Copywriting to bowiem działalność, która wymaga więcej niż średniej znajomości zasad pisowni i to nie tylko w języku polskim. Skupmy się jednak na nim. Poprawność językowa tekstów SEO to suma właściwe użytej ortografii, gramatyki, składni oraz interpunkcji. Wbrew pozorom, żaden z tych elementów nie jest ani bardziej, ani mniej znaczący, choć oczywiście rażące błędy ortograficzne, jako pierwsze rzucają się w oczy. Je jednak najłatwiej wyeliminować, wspomagając się słownikami w edytorach tekstowych. Poświęć jednak uwagę wszystkim tym elementom i zadbaj o to, by Twój tekst zrozumiany został dokładnie tak, jak zamierzałeś, stawiając w odpowiednich miejscach przecinki.

copywriter 2022

Dbaj o detale

Nierzadko w SEO o wartości tekstu decydują dosłownie małe szczegóły, które skupiają się wokół jakości artykułu, spójności treści i wytycznych zamawiających. Copywriterzy piszący precle, nie muszą martwić się o rozkład tekstów, nagłówki czy meta description, ale już w tekstach zapleczowych oraz tych wyższej jakości pojawia się konieczność nadania treści odpowiedniego formatu. Podobnie rzecz ma się ze spójnością, na przykład osobową. Mieszanie osób (Ty, My, Oni), czasów (było, jest, a potem będzie), czasowników w formie bezokolicznika i w formie osobowej, to tylko niektóre z elementów chaosu, wkradającego się często do treści. Poza indywidualnymi zleceniami, także pisanie w pierwszej osobie jest błędem, którego należy się wystrzegać. W tekstach zapleczowych, specjalistycznych czy w opisach produktów, wymagane są coraz częściej pogrubienia, anchory czy kodowanie html, i na takie wytyczne zwróć uwagę, realizując zlecenia.

Poznaj wartość kompozycji

Podział tekstu na akapity, które objętościowo będą do siebie podobne, stworzenie leadu i przyciągających uwagę nagłówków, jest bardzo istotne z punktu widzenia czytelnika, ale nie tylko. Wiadomo już bowiem, że taka systematyzacja treści i dzielenie jej na konkretne bloki tematyczne, jest także bardzo dobrze widziana przez algorytmy wyszukiwarek. Odpowiednio sformatowany tekst jest dużo „przyjaźniejszy” dla nich, a więc i lepiej oceniany. Pisząc tekst z  konkretnymi słowami kluczowymi, pamiętaj o znaczeniu pogrubień, ponieważ one także wpływają na wartość treści w oczach botów. Takie podkreślania konkretnych fragmentów tekstu, czy nawet pojedynczych słów, są ważne również dla czytelników, którzy w łatwy sposób mogą dotrzeć do interesujących ich fragmentów i posiąść te informacje, na których im zależało.

Czytaj, aby Ciebie czytali

Oczywiście zachęcamy do sięgania po książki – to zawsze wartość dodana do pracy copywritera. Wzbogaca słownictwo, ułatwia stosowanie zasad poprawnej pisowni w praktyce, poszerza wiedzę i przynosi wiele innych korzyści. Jednak chcąc tworzyć dobre teksty – czytaj przede wszystkim to, co wyszło spod Twojej klawiatury. W trakcie pisania tekstów często gubią się polskie końcówki, nadpisuje się zła odmiana gramatyczna (zamiast -ą, pojawia się -om – zmieniające liczbę i przypadek) czy wręcz podczytują się ze słownika zupełnie kuriozalne słowa. Porzucając praktykę bycia swoim pierwszym krytykiem i korektorem, może okazać się, że stworzyłeś ciekawy tekst, który jednak nie doczeka się publikacji, ze względu właśnie na takie uchybienia. Chcesz, by Twoje teksty docierały do odbiorców? Zadbaj o nie od A do Z pod względem językowym.

Szukaj, a na pewno znajdziesz

Myślisz, że umiesz i wiesz już wszystko? Tematyka i indywidualne wymagania klientów w branży SEO zawsze mogą Cię zaskoczyć, podobnie jak zmiana językowa, widoczna choćby w adaptacji obcojęzycznych wyrazów w polskiej pisowni. Nie bój się niewiedzy! Reaserch to fundament pracy w copywritingu, który służy nie tylko samej treści, ale też pozwala zdobywać nowe umiejętności, podnosić kompetencje i rozwijać się. Tworząc teksty na potrzeby content marketingu, sam powinieneś aktywnie korzystać z pomocy wyszukiwarek i znajdować dzięki nim informacje, których potrzebujesz. Internet to źródło, w którym zdobyć można niemal wszystkie niezbędne rzeczy – wiedzę, umiejętności, kompetencje – bardzo często za darmo. Opracowania, analizy i materiały szkoleniowe, dotyczące trendów i zasad pisania tekstów SEO, to źródła bardzo wartościowych treści. Postaw więc na to, aby szukanie odpowiedzi na nurtujące Cię pytania było Twoją praktyką w pracy copywritera, a na pewno Twoje teksty zyskają na wartości, nie tylko merytorycznej.

Wybieraj mądrze

Rynek zleceń na treści SEO jest bardzo duży. Teoretycznie więc każdy znajdzie ofertę, która pozwoli mu na realizację i zarobek. W praktyce jednak pojawiają się osoby i podmioty, które mogą zachować się nieuczciwie. Dlatego zawsze warto działalność copywriterską poprzeć stosowną umową – najczęściej cywilno – prawną, uwzględniającą zarówno wszystkie szczegóły zlecenia, jak i kwestie wynagrodzenia za jego realizację. Pewnym partnerem dla copywriterów są także platformy specjalizujące się w łączeniu interesów zamawiających z autorami. Serwisy takie jak np. TextBookers.com – najbardziej doświadczona w tym zakresie platforma na polskim rynku, zrzeszają dziś największą liczbę użytkowników. Każdego dnia doprowadzają do finalizacji transakcji, w której właściwie napisane teksty trafiają do klientów, a wynagrodzenie za nie automatycznie naliczane jest na koncie copywritera. Dla autorów to także pewne źródło zleceń, bez konieczności poszukiwania i ryzyka wykonania tekstów, za które nie uzyskają zapłaty. 

Na czym polega praca copywriter

Dbaj o siebie

Praca copywritera może pochłonąć tak bardzo, że zatraca się poczucie czasu. Warto zatem od samego początku zadbać o higienę pracy, ustalając plan dnia, uwzględniający czas na pisanie, ale także regularne posiłki czy aktywność fizyczną. Samodyscyplina w tym zawodzie jest nieprzeceniona, a umiejętność samodzielnego mobilizowania się zarówno do pracy, jak i do chwil wytchnienia, niezwykle pozytywnie wpływa na jakość pracy copywriterów. Równie ważna dla tej sfery jest racjonalna ocena swojej wydajności. Jeśli przyjmiesz zbyt dużą liczbę zleceń w zbyt krótkim czasie, tak ważny work – life balance może zostać na długi czas zaburzony, co skutkować będzie i niższą jakością treści, pisanej pod presją czasu, i brakiem szans na regenerację.

Odpoczywaj – SEO to nie wszystko!

Miej czas na odpowiednio długi sen, hobby, sport i rozrywkę, które sprawiają, że obowiązki zawodowe na chwilę odchodzą na bok. Copywriting, będący z natury rzeczy jest pracą umysłową, wielu osobom wydaje się aktywnością, którą może wykonywać każdy. Nic bardziej mylnego! Wbrew pozorom to działalność wymagająca nie tylko odpowiednich zdolności humanistycznych, kreatywności i odpowiedzialności, ale także dbałości o dobrą kondycję. Regularne uprawianie sportu pozwala nie tylko rozładować napięcie i stres, ale także wzmacnia mięśnie, które podczas wielogodzinnej pracy przy komputerze są bardzo obciążone. Chcąc odnaleźć się na rynku SEO, musisz pamiętać o tym, że Twoje ciało to również Twoje narzędzie pracy – dbaj o nie, a ono pozwoli Ci zawsze stawać na wysokości zadania.

Masz swój dekalog, który pozwala Ci odnaleźć się na rynku? Dodałbyś coś do naszego zestawienia? Daj nam koniecznie znać!

Magdalena Lachawczak-Biadalska
SEO EXPERT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Ostatnio na blogu
Losowe starsze wpisy

Szukasz sprawdzonej

Agencji SEO?

Najpopularniejsze na nasze stronie - sprawdź koniecznie

seomod-pozycjonowanie-logo
Niemcewicza 26/415
IV piętro
71-520 Szczecin
+48  736 090 601
biuro@seomood.pl