Czy da się samodzielnie wypozycjonować stronę?

9 października, 2020
Sara K.

SEO na przestrzeni lat się zmienia, a z roku na rok działania ewoluują, dochodzą nowe strategie, rozwijają się umiejętności pozycjonerów, a także dostępne są coraz to nowsze narzędzia. Wraz z ewolucją SEO, pozycjonowanie staje się coraz bardziej wymagające. Kiedyś samodzielne pozycjonowanie na podstawowym poziomie było jak najbardziej możliwe i w miarę opłacalne, jednak wraz z rozwojem SEO, kiedy potrzeba posiadać zestaw umiejętności analitycznych, jak i technicznych. Niegdyś wystarczyło wiedzieć jakie czynności wykonać, ponieważ były one powtarzalne i w większości przypadków przynosiły efekty. Obecnie jednak jest coraz mniej rzeczy, którymi można zająć się samodzielnie, dlatego warto mieć rozeznanie, co zlecić specjaliście, a co można zrobić samemu.

Samodzielna kampania SEO - czy warto?

W większości przypadków poleca się zlecenie działań związanych z SEO, osobom, które się na tym znają, obojętnie czy jest to freelancer, czy też agencja marketingowa. Żeby móc mówić o pozycjonowaniu, trzeba mieć najpierw stronę www. Dlatego też jeśli ktoś nie potrafi samemu stworzyć swojej witryny, i tak musi zwrócić się do specjalisty, który ją stworzy. Ale powiedzmy, że mamy już swoją stronę i można zacząć swoją przygodę z pozycjonowaniem.

Jednak w jakich przypadkach samodzielnie wykonane SEO może rzeczywiście zadziałać? Otóż w sytuacji kiedy branża, którą się zajmujesz, należy do tych niszowych, gdzie liczba miesięcznych wyszukiwań nie jest spora i w ofercie posiadasz zaledwie kilka produktów, można osiągnąć sukces samemu, choć nie będzie to najłatwiejsze. SEO wymaga czasu i poświęcenia, szczególnie jeśli nie posiadasz odpowiedniej wiedzy i jesteś w tym "zielony". Podstawą jest optymalizacja, czyli sprawienie, aby Twoja strona była jak najlepiej dostosowana zarówno do klienta, jak i do wytycznych wyszukiwarki Google. Dlatego też warto jest sięgnąć po pomoc odpowiednich narzędzi, które pokażą, co należy dopracować. Czy nasza strona szybko się ładuje, czy jest dostosowana do urządzeń mobilnych, albo czy może posiada czytelne treści? To wszystko ma wpływ na pozycję. Warto skorzystać z darmowych narzędzi od Google, zarówno do audytu witryny, jak i do doboru słów kluczowych.

Decydując się na samodzielne SEO, ważne jest ustalić sobie swój target i nie porywać się z przysłowiową "motyką na słońce", szczególnie podczas doboru fraz. Czasami o wiele lepszą taktyką będzie wybranie większej liczby fraz z mniejszymi wyszukiwaniami, niż decydowanie się na słowa kluczowe, które tych wyszukiwań mają znacznie więcej, więc będzie trudniej na nie rankować. Przykładowo, zamiast decydować się na frazę "kubek", która z pewnością będzie miała sporo wyszukiwań, warto jest celować w bardziej specyficzne frazy, jak chociażby "kubek na prezent" albo "kubek ceramiczny z nadrukiem". Ważną kwestią jest także analiza konkurencji. W końcu chcemy znaleźć się wśród najlepszych, dlatego też trzeba sprawdzić, jak wyglądają witryny konkurencyjnych firm oraz porównać je do tego, co znajduje się na naszej stronie. Trzeba też monitorować pozycje, ruch na stronie, a także konwersję, szczególnie jeśli wprowadzamy zmiany.

To tylko najbardziej podstawowe czynniki, na które należy zwrócić uwagę. Jeśli jednak wolisz zlecić SEO komuś, kto się na tym bardziej zna, nadal warto mieć na uwadze to, co się składa na podstawy. Podczas rozmów będziesz wiedzieć na jakie frazy warto się pozycjonować, jaka jest Twoja największa konkurencja, a także jakie elementy chcesz poprawić.

samodzielne pozycjonowanie

Jakie są zalety współpracy z agencją?

Wiesz już, że SEO to nie jest prosta sprawa. Możesz więc oddać swoją stronę oraz jej pozycjonowanie w ręce osób, które zajmują się tym na co dzień. Dobra agencja z pewnością posiada nie tylko doświadczonych profesjonalistów, ale również i odpowiednie narzędzia. Nie musisz poświęcać czasu na analizy, martwić się o tworzenie treści, ani zastanawiać się, co zrobić, żeby przegonić konkurencję. Specjaliści pomogą Ci w kampanii SEO i zaproponują najbardziej optymalne rozwiązania, ustalając budżet oraz Twoje potrzeby. Warto więc zastanowić się i wybrać opcję odpowiednią dla siebie. Jednak jeśli decydujemy się na SEO we własnym zakresie, warto pamiętać o tym, że w SEO nie wolno się spieszyć, wszystko potrzebuje czasu. Dlatego trzeba uzbroić się w cierpliwość oraz podejść do tematu bez pośpiechu.

Sara K.
SEO EXPERT

Ostatnio na blogu
Losowe starsze wpisy

Szukasz sprawdzonej

Agencji SEO?

Najpopularniejsze na nasze stronie - sprawdź koniecznie

seomod-pozycjonowanie-logo
Niemcewicza 26/415
IV piętro
71-520 Szczecin
+48  736 090 601
biuro@seomood.pl