Jak rozpocząć naukę pozycjonowania?

21 stycznia, 2020
Sebastian M.

Dzisiaj proponujemy krótki wpis o tym, jak obecnie rozpocząć naukę pozycjonowania stron. Jak załapać podstawy i jak dalej rozwijać się w tej trudnej tematyce. Bariera wejścia w branżę SEO staje się z roku na rok coraz większa. Wiele zmian algorytmu w ciągu roku czy rosnące koszty pozycjonowania to jedne z głównych przyczyn coraz większej trudności tej branży dla osób początkujących. Biorąc pod uwagę, że doświadczenie w pozycjonowaniu ma coraz większe znaczenie, doświadczeni pozycjonerzy są przyzwyczajeni do zmian algorytmu, potrafią sobie z nimi radzić, widzą podobieństwa do poprzednich update. Osoby dopiero zaczynające są z góry stratne właśnie z powodu braku doświadczenia, które jest tak cenne.

Jak rozpocząć zgłębianie podstawowych pojęć z zakresu SEO i poznać mechanizmy działania wyszukiwarki?

Na początek dobrym pomysłem wydają się książki.

1. Pozycjonowanie i optymalizacja stron WWW. Jak się to robi. Wydanie III
Autorzy: Bartosz Danowski, Michał Makaruk
Co prawda jest to dość stara książka jak na dynamicznie zmieniającą się branżę SEO. Natomiast jest to taki klasyk, klasyków który dobrze wyjaśnia podstawy pozycjonowania. Znajdują się tam naprawdę zupełne podstawy podstaw i większość z nich jest aktualna. Polecam każdemu początkującemu w tematyce SEO właśnie tę pozycję na start nauki.
2. SEO Playbook II Wydanie Sławomir Czajkowski
Nowa pozycja w sekcji książek o pozycjonowaniu. Oprócz głównego autora swój wkład ma tam 20 specjalistów SEO, którzy gościnie napisali swoje rozdziały do tej książki, co ją dodatkowo wzbogaca. Z książki tej można zdobyć kolejną solidną dawkę wiedzy, ponieważ poruszony jest tam szeroki zakres dotyczący pozycjonowania. Dzięki omówionym wielu aspektom z zakresu pozycjonowania, można nabrać ogólnej wiedzy co ułatwi poruszanie się w tej tematyce.

Kursy, szkolenia, konferencje – bardzo dobra opcja zdobycia wiedzy SEO, mając budżet na szkolenia, warto na kilka pojechać.

1. Szkolenia XannSem – niegdyś cyklicznie organizowane szkolenia z solidną dawką wiedzy i praktycznymi case study. Obecnie szkolenia te chyba już nie są tak często organizowane, trzeba by podpytać organizatora:)
2. SEOREJS – pierwsza edycja odbyła się w 2019, w tym roku ma być kolejna. Zdecydowanie najlepsze wydarzenie/szkolenie SEO w PL. Szkolenia pod względem merytorycznym naprawdę solidne. Organizacja całego wydarzenia jest na wysokim poziomie.
3. Festiwal SEO w Katowicach – kultowa impreza w branży SEO. Prezentacje raczej nie powalają z nóg, choć zdarzają się pojedyncze warte obejrzenia. Jest to konferencja, gdzie zjeżdża się większość osób z branży pozycjonowania, co daje możliwość ciekawych dyskusji.
4. Kursy Lexy SEO – obszerne i wartościowe, szczególnie dla początkujących. Stosunkowo tanie jak na dużą dawkę wiedzy. Lexy stara się tam przedstawić tzw. Grey SEO czyli coś pomiędzy White SEO a Black SEO (chociaż tak naprawdę nic takiego nie istnieje jak White czy Black SEO, co przedstawię w innym w artykule). Mam po prostu na myśli, że prezentuje się tam techniki SEO obarczone względnie mniejszym ryzykiem, co nie oznacza, że zawsze skutecznym i efektywnym. Natomiast na początek drogi w pozycjonowaniu można znaleźć tam wiele pomocnych rad.

Fora dyskusyjne.

1. Największe i najpopularniejsze forum SEO w Polsce to PiO – www.forum.optymalizacja.com
Można tam odszukać wiele ciekawych i wartościowych tematów. Trzeba nauczyć się czytać między wierszami, chociaż w wielu tematach leży wiedza na wyciągnięcie ręki. Warto też czytać i udzielać się w nowych, aktualnych tematach.
2. Dział Pozycjonowanie i Optymalizacja na forum make-cash.pl – https://make-cash.pl/pozycjonowanie-i-optymalizacja-f8/
Można tutaj znaleźć wiele merytorycznych tematów o SEO. Userzy tutaj chętnie i merytorycznie odpowiadają na zadane pytania.

Własne testy – kluczowa sprawa.

Skuteczność pozycjonerów zależy tak naprawdę od testów, jakie wykonują. Nikt nie zna algorytmu w całości, a do tego ten algorytm cały czas się zmienia. Aby nadążyć za zmianami, trzeba non stop testować. Bez testów nie da się obecnie skutecznie pozycjonować stron. Trzeba testować linkowanie z konkretnych miejscówek, budowanie odpowiedniego profilu linków, a także optymalizacje treści, techniczną optymalizacje serwisu. Trzeba wychwycić, które czynniki rankingowe są decydujące i jak nimi manipulować. Najlepsza rada aby nauczyć się SEO to – testy, testy i jeszcze raz testy.
Jeśli masz pytania na temat rozpoczęcia nauki pozycjonowania lub stawisz w tej tematyce pierwsze kroki i nurtują Cię jakieś pytania, dołącz do grupy na Facebook “SEO informacje i porady – dla początkujących / dla właścicieli firm”
Z pewnością pomożemy udzielić odpowiedzi na te i wiele więcej pytań.
Na tej grupie panuje duża tolerancja na podstawowe pytania z zakresu SEO, moderujemy hejt.
Sebastian M.
SEO EXPERT
W branży SEO od 2013 roku. Ponad 10-letnie doświadczenie w SEO, które pozwala na szerokie spojrzenie na zmiany algorytmu wyszukiwarki Google. Członek zarządu i ekspert SEO w agencji SEOMOOD. Na co dzień zajmuje się realizacją kampanii SEO klientów oraz wdrażaniem autorskich rozwiązań w pozycjonowaniu stron afiliacyjnych. Obsługuje kampanie SEO o zróżnicowanym poziomie ryzyka, od serwisów afiliacyjnych kierowanych na cały świat, po kampanie obarczone mniejszym ryzykiem – pisanie contentu w oparciu o Data Driven, linkowanie ze sprawdzonych miejsc publicznych i z prywatnego zaplecza. Współwłaściciel systemu indeksacji linków i stron w wyszukiwarce Google Smartindexer.net

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Ostatnio na blogu
Losowe starsze wpisy

Szukasz sprawdzonej

Agencji SEO?

Najpopularniejsze na nasze stronie - sprawdź koniecznie

seomod-pozycjonowanie-logo
Niemcewicza 26/415
IV piętro
71-520 Szczecin
+48  736 090 601
biuro@seomood.pl