Sklep internetowy pozycjonowanie

9 sierpnia, 2022
admin

Sklepy internetowe stały się dzisiaj niezwykle popularne. Trudno wyobrazić sobie, by można było kupić coś na mieście, tracąc cenny czas, jeśli nieraz w ciągu pięciu minut uda się znaleźć idealny produkt online. Jednak sprzedawcy byłoby znacznie trudniej dotrzeć do odbiorcy, gdyby po prostu skorzystał z usługi stawiania sklepu w sieci. Samo zamieszczenie produktów i ładna oprawa wizualna serwisu jeszcze nie gwarantują dużych zysków.

Nieraz przedsiębiorcy, szczególnie ci młodzi, czyli dopiero zaczynający swoją "przygodę" z biznesem, zapominają, że już na starcie mogą mieć liczną konkurencję. Pomimo tego, że w zasadzie każdy, kto ma w miarę stabilną sytuację finansową, ma dostęp do Internetu, wciąż nie każdy wie, jak zwiększyć ruch na swojej stronie. Czy większa liczba wejść na stronę sklepu musi oznaczać, że od razu zwiększą się wyniki sprzedaży? Niekoniecznie, jednak sklep internetowy pozycjonowanie zdecydowanie sprawia, że taki scenariusz wydaje się bardziej prawdopodobny.

Jak działa pozycjonowanie sklepu?

Na czym polega pozycjonowanie sklepu internetowego? Czy jest to inny rodzaj pozycjonowania, skoro ma swoją odrębną nazwę? Prawda jest taka, że działania SEO związane z serwisem sprzedażowym są bardziej rozległe niż te, jakie przeprowadza się na tak zwanej zwykłej stronie internetowej.

Sprzedawca chciałby, aby kupujący nie tylko zwracali uwagę na bestsellery z oferty, ale również, żeby sprzedawały się inne towary. By sklep internetowy przynosił większe zyski, trzeba wiedzieć, w jaki sposób wyróżnić się na tle konkurencji w wyszukiwarce. Często zdarza się, że początkujący w handlu elektronicznym są głodni pierwszych miejsc w wynikach wyszukiwania na popularne frazy. Później jednak nierzadko okazuje się, że zainwestowane środki były tak naprawdę grubymi pieniędzmi wyrzuconymi w błoto. Taki rodzaj podejścia do pozycjonowania zwykle po prostu się nie sprawdza, ponieważ każdy sklep ma tak zwany swój target, czyli odbiorców, których musi uwzględnić w treściach, jakie do nich wystosowuje.

Czy pozycjonowanie sklepów internetowych jest dla każdego?

Pozycjonowanie sklepu internetowego niesie ze sobą wiele obietnic, ale też może odbić się negatywnie na takim serwisie. Wystarczy, że za działania SEO weźmie się osoba, która nie zwraca uwagi na to, czy podejmuje się praktyk tolerowanych i akceptowanych, czy takich, które mogą prędzej czy później być powodem, że wyszukiwarka nałoży na stronę filtr.

Nie można zapominać, że dzisiaj sklep internetowy praktycznie nie istnieje bez pozycjonowania, a głównym źródłem skąd może pozyskać odbiorców, jest wyszukiwarka internetowa. Jeśli więc takie miejsce okaże się ślepym zaułkiem, sprzedawca musi mieć świadomość, że będzie musiał wydać znaczne środki, by pozyskać odbiorców ze znacznie mniej dochodowych kanałów dystrybucji.

W dodatku sklep internetowy ma zwykle w swojej ofercie bogaty asortyment i wiele produktów na stanie. Z tego też powodu doświadczony pozycjoner będzie potrafił w taki sposób uwzględnić słowa kluczowe właściwe dla danej branży i asortymentu, żeby zainteresować ofertą potencjalnego kupującego. Będzie się doskonale orientować w tym, jakie frazy mogą być dźwignią sprzedażową dla sklepu online i nieraz są to te, które nie muszą być specjalnie drogie.

Mowa tutaj przede wszystkim o pozycjonowaniu sklepu internetowego na długi ogon, czyli na frazy, które składają się z wielu wyrazów. Są to słowa kluczowe wyjątkowo precyzyjne, co do których jeszcze nie każdy sprzedający jest przekonany. Dlaczego? Ponieważ jest wciąż niewielkie prawdopodobieństwo, że osoba korzystająca z wyszukiwarki wpisze dokładnie taki ciąg znaków, jaki wpisuje się we frazę kluczową zawierającą co najmniej trzy a nieraz nawet sześć wyrazów.

Jednak często okazuje się również, że pomimo iż niewiele osób faktycznie wprowadza dokładnie takie zapytania do paska wyszukiwarki, kiedy już się pojawi, oznacza zwykle szybką sprzedaż produktu, którego użytkownik sieci poszukiwał w ten sposób. Wydawać by się mogło, że jest to dość nietypowe zjawisko, ale prawda jest taka, że zwykle osoba, która wpisuje dokładną frazę po prostu wie, czego szuka. Skoro już zna ten produkt, to prawdopodobnie chciałaby znaleźć sklep internetowy, w którym kupi go możliwie szybko i niedrogo.

Sklep internetowy pozycjonowanie

Wyszukiwarka internetowa zdecydowanie przychodzi wtedy z pomocą, ponieważ dzięki niej można od razu zapoznać się z listą sklepów online, które mają w swoim asortymencie dokładnie ten produkt, jaki ktoś chciałby kupić. Oczywiście tylko wtedy, gdy sklep internetowy pozycjonowanie to zakres działań, jakie fachowiec przeprowadzi w sposób odpowiedni i rzetelny.

Trzeba bowiem pamiętać, że potencjalni klienci chcieliby obecnie maksymalnie zaoszczędzić czas na robieniu zakupów, nawet przez Internet. Dlatego też starają się jak najdokładniej określić wyszukiwarce to, czego potrzebują. Dodają więc różne przymiotniki, czy konkretne wartości, by w ten sposób znacznie zawęzić swoje poszukiwania. Dobre pozycjonowanie sprawi, że będzie można wyświetlić odbiorcy w wyszukiwarce dokładnie tę stronę, na której znajdzie produkt, jaki jest gotowy kupić właśnie w momencie, gdy wpisuje zapytanie z nim związane w pasku wyszukiwania.

Ze sklepem internetowym jest o tyle problem, że sprzedający może oferować kilka takich samych produktów, które różnią się między sobą wyłącznie kolorystyką. Każda powtarzająca się treść na stronie serwisu sprzedażowego obniża automatycznie tak zwany rating w wyszukiwarce internetowej. Może się nawet zdarzyć, że wyszukiwarka poinformuje sprzedawcę, że na jego stronie sprzedażowej znajduje się tak zwana zduplikowana treść i będzie musiał jak najszybciej uporać się z tym, by utworzyć opisy i inne treści, które nie mają swoich kopii w innych miejscach na stronie sklepu internetowego.

Doświadczony pozycjoner zadba jednak o coś więcej, niż tylko o to, żeby wyszukiwarka pozytywnie zaindeksowała poszczególne podstrony serwisu online. Postara się również o to, żeby na przykład wspomniane opisy były naprawdę atrakcyjne dla potencjalnego kupującego. Oznacza to, że utworzy tak zwaną treść, która sprzedaje, czyli sprawia, że potencjalny kupujący staje się faktycznym zamawiającym, ponieważ opis produktu w pełni go przekonuje.

Ponadto nie każdy biznesmen, który zna się na działalności w swojej branży musi być również specem od marketingu. Nie można również zapominać o tym, że działania SEO na stronie sklepu internetowego zabierają czas. Dobór słów kluczowych, ich rozmieszczenie w treści na stronie, a także utworzenie odpowiednich opisów dla wyszukiwarki to działania, które podejmuje się po uprzedniej dogłębnej analizie rynku i fraz, a także działań konkurencji.

Optymalizacja treści w sklepie

Chcąc uzyskać jak najlepszą lokatę w wyszukiwarce internetowej, trzeba poświęcić sporo czasu na analizę dotychczasowych wyników, jakie sklep uzyskał. W ten sposób osoba zajmująca się pozycjonowaniem sklepu internetowego może przedstawić sprzedawcy realne terminy, kiedy będzie mógł się spodziewać poprawy widoczności serwisu sprzedażowego w wyszukiwarce.

Warto również pamiętać o tym, że pozycjonowanie sklepu internetowego, choć jest ściśle związane z wyszukiwarką online, znacznie wykracza poza taki zakres działań SEO. Specjalista od pozycjonowania zdaje sobie sprawę z tego, że na początek dobrym zastrzykiem rankingowym dla witryny sprzedażowej będą odnośniki pochodzące z innych witryn. Z tego też powodu może poświęcić wiele czasu na tworzenie tak zwanego zaplecza pozycjonerskiego, gdzie w treści wplata się nieraz linki, które kierują do pozycjonowanego sklepu internetowego.

Sklep internetowy - pozycjonowanie zdecydowanie się opłaca, jednak sprzedawcy powinni podchodzić do tego rodzaju marketingu w sieci z tak zwaną chłodną głową. Najlepiej stopniowo wkraczać na rynek, inwestując najpierw małe środki, a później większe, wprost proporcjonalnie do poszerzania grona odbiorców i rosnących wpływów ze sprzedaży proponowanych towarów lub usług. W ten sposób pozycjonowanie sklepu internetowego nie musi być takim obciążeniem dla budżetu sprzedawcy i nie będzie z taką rezerwą podchodził do lepszej widoczności w wyszukiwarce.

admin
SEO EXPERT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Ostatnio na blogu
Losowe starsze wpisy

Szukasz sprawdzonej

Agencji SEO?

Najpopularniejsze na nasze stronie - sprawdź koniecznie

seomod-pozycjonowanie-logo
Niemcewicza 26/415
IV piętro
71-520 Szczecin
+48  736 090 601
biuro@seomood.pl