Wielokrotnie pojawiały się pytania od klientów, którzy wyrażali chęć pomocy w procesie pozycjonowania: Czy mogę Wam jakoś pomóc? Nie należy się dziwić, że niektórzy są zainteresowani całym procesem i chcieliby wspomóc specjalistów. SEO jest procesem, w którym najlepsze efekty pojawiają się dzięki współpracy ekspertów oraz usługobiorców, więc istnieje wiele aspektów, w których zaangażowanie klienta jest wręcz zalecane. Oto kilka wskazówek, które mogą okazać się pomocne.
Bez audytu SEO nie można zacząć właściwego pozycjonowania, dlatego też chcąc osiągnąć zamierzone wyniki, sugerujemy poprawy, które muszą zostać wdrożone na stronie. Jednak zdarza się tak, że pomimo naszych próśb, klient albo zapomina dodać to, o co prosimy, albo nie zgadza się na jakiekolwiek poprawki. Bywa również i tak, że coś zostaje przykładowo usunięte, albo wdrożone niepoprawnie. Dlatego zawsze uczulamy klientów na to, żeby byli z nami w stałym kontakcie, żebyśmy mogli pomóc, ewentualnie rozwiać problemy i wspólnie przeprowadzić optymalizację. Warto pamiętać, że jeśli zatrudniasz specjalistę, ale nie zamierzasz stosowań się do jego wskazówek, a nawet próbujesz wymusić na nim swoje własne wizje, będzie to jedynie stratą czasu, zarówno dla Ciebie, jak i dla pozycjonera. Rzeczywiście, niektóre elementy wymagają wiedzy programistycznej, ale są również proste operacje, które może zrobić każdy, jak chociażby poprawa nagłówków, tytułów, czy też meta description.
Na każdym kroku słyszy się, że content marketing jest jednym z najważniejszych elementów, które muszą znaleźć się na stronie, czyli dobre, angażujące treści, których zadaniem jest przyciągnąć uwagę potencjalnego klienta. Dlatego też należy zadbać o teksty, więc zarówno opisy produktów oraz kategorii, blog a także strona główna powinny zachęcić do pozostania na stronie i skorzystania z oferty. Jeżeli czujesz się na siłach, żeby napisać tego typu artykuły, spróbuj. Możesz zapytać o wytyczne, w postaci najważniejszych fraz. Jeśli jednak nie chcesz się za to zabierać samodzielnie, warto jest to zlecić copywriterowi, który będzie doskonale wiedział, jak napisać tego typu tekst. Wiele agencji posiada osoby, które zajmują się content marketingiem, więc warto zapytać się o tego typu kwestię.
Ważnym czynnikiem jest również oprawa graficzna. W końcu nie chcemy odstraszyć klienta, więc nie możemy wrzucić paskudnych grafik, które wręcz zniechęcają. Obecnie każdy posiada telefon z aparatami w dobrej rozdzielczości, dlatego warto porobić kilka zdjęć i zająć się ich edycją. Jeśli nie czujemy w sobie na tyle pewności, żeby zająć się fotografowaniem, zawsze możemy znaleźć mnóstwo płatnych, jak i również bezpłatnych zdjęć i grafik, które możemy wykorzystać na stronie.
Kolejną wskazówką jest user-generated content. Obecnie Google bardzo faworyzuje komentarze, które pokazują, że użytkownik jest zainteresowany danym tematem. Dlatego też warto zadbać o to, żeby na blogu znalazła się sekcja komentarzy. Regularnie sprawdzaj, czy nie pojawiły się komentarze i regularnie udzielaj na nie odpowiedzi. W generowaniu ruchu na stronie może pomóc również aktywne prowadzenie swoich profili na social mediach, zachęcających do odwiedzania naszej strony.
Wydawać by się mogło, że linkbuilding to coś, czym muszą zająć się profesjonaliści, ponieważ wymaga to ogromnej wiedzy i specjalistycznych programów. Jednak nie do końca to tak wygląda. Jeśli dobrze znasz swoją branżę i wiesz, że możesz poprosić kilka portali o umieszczenie linku do Twojej strony, zrób to. Ten proces wymaga kreatywności i nieco czasu. Możesz poprosić o wpisy gościnne, czyli znajdź blog, który jest w bliskiej Ci tematyce i zapytaj, czy właściciel nie chce nawiązać współpracy. Nie dość, że pojawi się Twój artykuł, dzięki któremu więcej użytkowników będzie mogło zapoznać się z Twoją ofertą, to jeszcze będzie tam umieszczony link odsyłający do Twojej strony. Kolejną opcją jest wywiad. Z pewnością jest kilka portali, które będą chętne na zrobienie wywiadu, szczególnie jeśli zajmujesz się czymś wyjątkowo ciekawym.
Jak widać, istnieje wiele sposobów na to, żeby nieco wspomóc SEO, jednak do tego rzeczywiście potrzeba chęci i czasu. Warto porozmawiać ze swoim pozycjonerem, a dzięki wymianie informacji można znaleźć, nowe, ciekawe rozwiązania, które pomogą zbudować widoczność Twojej strony.