O pozycjonowaniu stron WWW mówi się nie tylko w kontekście korzyści, jakie może ono przynieść dla posiadacza strony WWW, ale też w kontekście pieniędzy, jakie można na nim zarobić. Wiele osób uważa, że pozycjonowanie to prosta czynność, na której da się zarobić bardzo dużo. Niestety, jak w każdym zawodzie życie nie jest tu aż tak kolorowe.
Zarobki wśród specjalistów SEO są bardzo zróżnicowane (inaczej wyceniona będzie na przykład optymalizacja sklepu internetowego czy optymalizacja strony internetowej). Na rynku pracy działają zarówno tacy fachowcy, którzy w ten sposób dorabiają sobie kilkaset (czasem więcej) złotych w ciągu miesiąca. Na szczęście są i tacy, którzy uczynili z SEO źródło swego zarobku. Ci pierwsi to często pasjonaci, którzy albo z biegiem czasu wejdą na rynek SEO jako pełnoprawni specjaliści, albo… poszukają innej pracy. Z kolei ci drudzy to osoby, które nie tylko posiadają duże doświadczenie w branży, ale też starają się wejść jeszcze wyżej w drabinie społecznej. A więc do rzeczy…
Trudno odpowiedzieć na pytanie ile można zarobić na pozycjonowaniu stron? Jeśli jednak przyjrzymy się danym, jakie można znaleźć m.in. w Internecie, to przedstawione (np. na portalu Wynagrodzenia.pl) dane są dość obiecujące. Otóż okazuje się, że mediana zarobków na stanowisku specjalisty SEO to nawet 5550 złotych brutto. To oznacza, że istnieje nawet dość spora grupa osób, która jest w stanie zarobić więcej niż 6500 brutto. Oczywiście nie brakuje na rynku osób, które w SEO zarabiają jedynie 3000 - 4500 złotych.
Oczywiście zarobki na stanowisku specjalisty SEO będą zależeć m.in. od sposobu jego pracy. Jeśli dana osoba będzie zatrudniona np. w dużej firmie pozycjonującej strony, to jej zarobki mogą wyglądać tak, jak w zestawieniu portalu Wynagrodzenia.pl. Jeśli jednak osoba ta będzie pracować samodzielnie, to jest na własny rachunek, uzyskane zarobki mogą być znacznie większe! Widać to zwłaszcza na przykładzie kosztu godziny pracy SEO-wca, która jest wyceniana na 200 - 300 złotych. Cóż, wszak za jakość trzeba płacić…
Nie jest tajemnicą, że zawód pozycjonera to nie tylko duże (choć nie zawsze) zarobki. To również duża odpowiedzialność przed klientem, który oczekuje jak najszybszych wyników. Wielu specjalistów SEO podkreśla, że największym wyzwaniem w ich pracy są właśnie… klienci. To oni budują sztuczne napięcie, chcą jak najszybciej widzieć efekty i zwykle nie grzeszą cierpliwością (nawet jeśli rozliczane jest jedynie pozycjonowanie za efekt). Mimo to, praca w SEO to również masa korzyści. Jedną z nich jest np. możliwość pracy zdalnej, a co za tym idzie - dodatkowe oszczędności wynikające z braku konieczności dojazdu do pracy autem.
Specjalistów z zakresu SEO można w zasadzie podzielić na trzy grupy. W pierwszej z nich znajdują się osoby, które zarabiają najmniej. To różnego rodzaju stażyści i pasjonaci, a więc osoby, które zwykle dopiero rozpoczynają swą przygodę z SEO. Ich wynajęcie jest tanie, gdyż ich wiedza i doświadczenie dopiero się kształtują. W drugiej grupie znajdują się osoby pracujące zdalnie lub na etat. Mowa tu oczywiście o pełnoprawnych specjalistach SEO. W trzeciej grupie znajdują się przedsiębiorcy, którzy prowadzą własne agencje SEO. Oni zarabiają najwięcej, korzystając rzecz jasna z pracy innych osób. Są jeszcze osoby, które zarabiają przez program partnerski SEO. Oczywiście w zależności od stopnia zaawansowania wiedzy za pozycjonowanie cennik będzie się różnić.
Mówiąc wprost: dla każdego! Jest to co prawda praca dość stresująca i wymagająca, ale za to niesie ona ze sobą sporo korzyści. Możliwość pracy zdalnej, wyższe zarobki, zaufanie społeczne, a także duży i otwarty rynek pracy, to tylko jedne z wielu zalet tego zawodu. Wbrew obiegowym opiniom jest to praca dość przyszłościowa, gdyż trudno sobie wyobrazić, aby nawet za kilkanaście lat pozycjonowanie stron WWW nie było konieczne. Co więcej, praca w SEO nie wymaga podjęcia nauki na studiach, choć trzeba przyznać, że mogą one znacznie pomóc w ogarnięciu wiedzy dotyczącej SEO.
Podsumowując, to ile można zarobić na pozycjonowaniu stron, jest w dużej mierze tajemnicą każdego specjalisty ds. SEO. Jest to zawód, w którym największe zaangażowanie rodzi największe owoce.