Prowadzenie sklepu internetowego to nie tylko korzyści wynikające np. z pracy zdalnej, ale też obowiązki związane m.in. z dziedziną SEO. Jednym z nich jest konieczność przeprowadzenia audytu SEO, który da odpowiedź na pytanie co zrobić, aby liczba wejść i sprzedaż w sklepie były jeszcze wyższe. Ile to wszystko kosztuje?
Ile kosztuje audyt sklepu internetowego? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, gdyż zależy od wielu różnych czynników. Jest to jedna z przyczyn znacznego zróżnicowania ofert audytu. Mówiąc wprost: firmy oferujące jego realizację mają w swej ofercie kilka różnych jego wariantów, z których każdy jest dopasowany do potrzeb konkretnego klienta. Spróbujmy więc na tej podstawie sprawdzić, co firmy audytujące mają do zaoferowania swym klientom i co mogą dla nich zrobić w określonym przedziale kosztów.
Mówiąc o audycie sklepu internetowego, wielu usługodawców ma na myśli proces składający się z… trzech etapów. Pierwszym z nich jest analiza pod kątem audytu SEO. Mowa tu oczywiście o dokładnym sprawdzeniu treści udostępnianych na stronie, ale też o opisach wybranych produktów. Kolejnym "filarem" audytu jest analiza UX, czyli tzw. user experience. W ramach tej części audytu sprawdza się m.in. szybkość ładowania strony, mechanizmy i strukturę linkowania wewnętrznego, a także dostęp do najważniejszych informacji. Trzecią częścią audytu jest kontrola bezpieczeństwa, w skład której wchodzi analiza wtyczek i sprawdzenie skuteczności szyfrowania.
Biorąc pod uwagę oferty podmiotów dostarczających w/w usługi, w przypadku większości z nich każda z powyższych usług jest realizowana. Różnica polega na tym, że realizacje te odbywają się na nieco inną skalę. Usługi świadczone w ramach audytu są zatem ukierunkowane na małe firmy, zwykłe, średnie przedsiębiorstwa, duże firmy i na bardzo różnorodne, a zarazem duże podmioty gospodarcze. Dzięki temu można wybrać właściwy pakiet dla danego klienta docelowego, nie martwiąc się jednocześnie, że część z ważnych usług oferowanych w ramach audytu, nie zostanie zrealizowana na rzecz klienta.
Mówiąc o kosztach faktycznych, cena audytu dla małej firmy to wydatek rzędu 300 - 400 złotych. Zwykła, średniej wielkości firma musi za taki audyt zapłacić około 700 - 900 złotych. Znacznie więcej, bo około 1300 - 1600 złotych musi zapłacić duża firma zajmująca się e-sprzedażą. Najbardziej wymagające projekty wiążą się już z indywidualną wyceną usługi. Często bowiem jest tak, że w ramach tegoż audytu klient nie tylko oczekuje odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące własnej strony, ale też chce przygotować w oparciu o nie rzetelną analizę i strategię SEO.
Realizowany w ten sposób audyt sklepu internetowego pozornie wiąże się z dużymi kosztami. Trzeba jednak pamiętać, że wydatki te szybko się zwrócą. Zadaniem audytu nie jest wyłącznie sprawdzenie strony pod kątem SEO. Jego celem jest nakreślenie działań, które muszą zostać przeprowadzone w stosunku do wybranego sklepu internetowego. Co ważne, nie istnieje sklep, w przypadku którego taki audyt nie byłby konieczny. Jego przeprowadzenie to połowa drogi do sukcesu. Drugą połową jest wdrożenie pojawiających się w jego trakcie zaleceń. Dzięki temu sprzedaż w sklepie znacząco wzrośnie.
Wiele osób zastanawia się, jak długo taki audyt będzie realizowany. Czas trwania samej kontroli jest zależny od wielu czynników, w tym od liczby podstron do przeanalizowania, liczby dostępnych produktów itd. Po zakończeniu testów sporządzany jest przez specjalistów raport, który pomoże odpowiedzieć na wszystkie najważniejsze pytania dotyczące wybranej strony. Na jego podstawie zostanie przyjęta strategia SEO, dzięki której sprzedaż w przedsiębiorstwie zostanie znacząco zwiększona.
Podsumowując, SEO optymalizacja i jej koszt dla sklepu internetowego jest bardzo często trudna do przewidzenia. Dlatego o wyborze właściwej formy tego jak pozycjonować sklep internetowy decydują wspólnie właściciel firmy i jego zleceniobiorca. Oczywiście zawsze można zdecydować się na pozycjonowanie za efekt - w tym wypadku za pozycjonowanie cennik zależy od wyników. Wielu klientów interesuje także pozycjonowanie outsourcing