Trendy SEO 2022

12 stycznia, 2022
Sara K.

Początek roku zawsze jest czasem, w którym zastanawiamy się nad tym, co przyniesie kolejne 365 dni. W poprzednich latach w SEO można było zaobserwować wprowadzenie kilku nowych trendów oraz większych aktualizacji, więc warto być przygotowanym na to, że i w tym roku może się wiele pozmieniać. Pewnie dla wielu osób, które trzymają rękę na pulsie, zmiany nie będą zaskoczeniem, jednak mimo wszystko warto powiedzieć o tym, co będzie miało znaczenie w SEO w 2022 roku.

Trendy SEO 2022 - jakie są prognozy?

Sporo ekspertów zwraca uwagę na to, że tak samo jak w zeszłym roku, coraz więcej uwagi będzie poświęcane urządzeniom mobilnym. Mówi się nawet o tym, że całkiem niedługo już nawet 90% ruchu na stronach internetowych będzie generowane za pomocą smartfonów oraz innych urządzeń mobilnych. W związku z tym, jeśli Twoja witryna nie jest responsywna i nie jest przyjazna dla użytkowników korzystających z telefonów, może się to odbić na spadku ruchu, a co za tym idzie, również i klientów. Obecnie już widać to, że strony bez wersji mobilnej nie osiągają takich wyników, jak adresy dostosowane do wymagań Google. Nie wiesz, czy Twoja strona jest właściwie zoptymalizowana? Możesz to sprawdzić za pomocą narzędzi od Google. Tak więc jeśli nie jesteś jeszcze mobile-friendly, warto na tę kwestię zwrócić szczególną uwagę w tym roku, szczególnie jeśli chcesz przeprowadzić prawidłowe pozycjonowanie sklepów.

Strony muszą być "sycące", czyli tworzone według zasady E-A-T

Od wielu lat mówi się o tym, że "content is king" i podkreśla się znaczenie content marketingu w SEO. Jednak wraz z rozwojem inteligencji robotów Google, nie wystarczą już treści przesycone słowami kluczowymi. Więcej uwagi powinno się poświęcić ich znaczeniu. Nie wystarczy napisać tekstu na podstawie wytycznych w content edytorach, tylko trzeba jeszcze zadbać o to, żeby treści były tworzone w oparciu o zasadę E-A-T, która ma stać się wyznacznikiem oceny jakości contentu na stronie. Jakie aspekty będzie brało więc pod uwagę Google? - expertise - treści muszą być merytoryczne i przekazywać wiedzę - authority - tekst powinien budować autorytet marki - trust - treści zawarte na stronie muszą być wiarygodne Oznacza to więc, że content nie będzie oceniany jedynie pod względem nasycenia słowami kluczowymi, długości, czy też liczby nagłówków i czynnikami typowymi dla SEO, ale będzie też oceniany przez pryzmat użytkownika. Tak więc warto również mieć mniej techniczne podejście do tekstu i sprawdzić, czy Ty, jako użytkownik, byłbyś zadowolony z treści na swojej stronie. Dlatego też copywriter musi brać to pod uwagę podczas przygotowywania danego tekstu.

Wyszukiwanie głosowe staje się coraz bardziej popularne

Wraz z wejściem możliwości korzystania z wyszukiwarki za pomocą głosu, z roku na rok ta technologia jest udoskonalana. Przez to też coraz więcej użytkowników właśnie w ten sposób wyszukuje interesujące ich zapytania. W Polsce rozwija się to nieco bardziej mozolnie, głównie przez to, że sztuczna inteligencja nie jest dostosowana do języka polskiego. Nie mniej jednak już sporo osób decyduje się na korzystanie z tej możliwości i niektórzy przewidują, że w niedalekiej przyszłości taka opcja może wyprzeć tradycyjny sposób wyszukiwania niemalże całkowicie. Co to jednak zmienia? Głównie chodzi o formułowanie zapytań, czyli może zmienić się sposób dobierania słów kluczowych. Podczas kiedy wpisujemy zapytania w wyszukiwarkę, mamy tendencję do skrótowego pisania np. "pizza Warszawa", podczas kiedy przy wyszukiwaniu głosowym raczej powiemy "gdzie zjeść pizzę w Warszawie". Na razie jest to wizja przyszłości, jednak kiedy głosowe wyszukiwanie zyska jeszcze większą popularność w Polsce, z pewnością trzeba będzie zmienić podejście do dobierania fraz.

Większe znaczenie content video oraz własnych zdjęć

Podczas tworzenia stron internetowych, nie każdy zwraca szczególną uwagę na treści wizualne. W końcu wystarczy wrzucić kilka obrazków ze stocka i gotowe. Otóż w nadchodzących latach warto zadbać o to, żeby na stronie pojawiło się więcej oryginalnych grafik oraz zdjęć. Własne zdjęcia to świetny pomysł, tym bardziej jeśli Twój biznes jest niszowy. Nawet kilka dobrych ujęć zrobionych telefonem, a nie pobranych z bazy grafik, jest dobrą opcją na wyróżnienie Twojej strony. Warto też zwrócić uwagę na klipy wideo. Zapewne nie każdy zauważył, ale podczas wyszukiwania Google wyświetla także wyniki wideo. Tak więc odpowiednio zoptymalizowany filmik może zwiększyć szansę na bycie bardziej zauważalnym przez wyszukiwarkę, a do tego jest wartym uwagi sposobem na zaangażowanie użytkownika. Nie od dzisiaj wiadomo, że Google priorytetyzuje wyniki wyszukiwań z contentem wideo, więc jest to dobra opcja, żeby w tym roku zwrócić się w tym kierunku. Oczywiście nie jest tu mowa o filmikach niskiej jakości, tworzonych po to, żeby były, a raczej o takich, które będą przekazywać najważniejsze informacje i będą zachęcały do odtworzenia. Warto więc publikować instrukcje, poradniki, czy też prezentacje danego produktu, co może zachęcić do skorzystania z oferty.

Czynniki rankingowe - na co zwrócić uwagę?

Bardzo długo wyznacznikiem dla webdeveloperów było narzędzie Google PageSpeed, które pomagało w optymalizacji czynników rankingowych na stronie. Teraz warto zwracać większą uwagę na Core Web Vitals, czyli na 3 najważniejsze parametry, które pozwalają na dokładniejsze wskazanie problemów strony. Wskaźnik LCP pokazuje czas i wydajność załadowania widocznych elementów na stronie i nie powinien on przekraczać 2,5 s. Kolejnym czynnikiem jest FID, który mierzy czas interakcji ze stroną, czyli jak szybko reaguje strona na działanie użytkownika (np. szybkość rozwijania się menu), na maksymalny limit to tylko 100 milisekund. Ostatnim parametrem jest CLS, czyli to czy treści na stronie prawidłowo się wyświetlają, układ strony jest przesunięty oraz czy nie ma "dziur" (np. błędny adres obrazka lub rozjechana czcionka) lub ewentualnych błędów w kodzie. Oceniane jest to za pomocą skali 0-1, gdzie idealnym wynikiem jest 0. Tak więc jak widać, dwa pierwsze parametry skupiają się na szybkości strony i jest to jeden z głównych czynników rankingowych, który obecnie Google bierze pod uwagę. Wiadomo, że jeśli strona ładuje się w nieskończoność i nie jest pod tym względem odpowiednio zoptymalizowana, użytkownik szybko z niej wyjdzie, tak więc Google kładzie znacznie większy nacisk na tzw. "page experience". Wiąże się to z tym, jak użytkownicy reagują i wchodzą w interakcję z Twoją stroną. Związane jest to także ze zbiorem różnych czynników, czyli User Signals. Ważny jest współczynnik odrzuceń, CTR, a także sama długość czasu spędzonego na stronie. Te czynniki zawsze były ważne, jednak teraz, kiedy Google z pewnością będzie bardziej zwracać na nie uwagę, szczególnie w przypadku stron mobilnych. Nie wiesz, jak to wygląda u Ciebie? Zamów audyt strony.

Czy prywatne zaplecza są ważne?

Linki pochodzące z publicznych miejsc są bardzo popularne. Najczęściej są to fora, katalogi stron, komentarze, czy też inne źródła, które są ogólnodostępne. Nie mniej jednak, wielu specjalistów już od dawna korzysta z prywatnych zaplecz, które na ogół działają znacznie lepiej niż te z darmowych miejsc. Prywatne źródła dają możliwość kontroli nad zdobytymi linkami, a także wiemy z jakiego źródła pochodzą (znamy historię każdego linku). Wiąże się to też z kosztami zbudowania takiego profilu linkowego. Eksperci przewidują, że prywatne zaplecza, takie jak chociażby artykuły sponsorowane, czy też dedykowane strony linkujące do naszej domeny, mają mieć znacznie większe znaczenie w kolejnych latach. Algorytm Google traktuje linki z prywatnych zaplecz jako rekomendacje naszej strony, ale tylko w przypadkach, kiedy dane zaplecze jest merytoryczne. Tak więc trzeba uważać, żeby wyszukiwarka nie potraktowała niektórych linków jako spam. Dlatego też warto zlecić specjalistom pozycjonowanie stron (np. pozycjonowanie Szczecin lub inne lokalne pozycjonowanie za efekt).

Wzmocnienie autorytetu domeny

W każdej strategii SEO trzeba wziąć pod uwagę autorytet domeny, czyli jej popularności w stosunku do innych witryn. Współczynnik ten określa jakość strony i na tej podstawie algorytm umieszcza witrynę na danej pozycji. Jak mierzony jest więc autorytet domeny? Głównym czynnikiem jest łączna liczba stron i linków, które kierują na daną witrynę, a także ich jakość. Ważna jest też struktura linków na stronie, jaki ruch generuje strona, a także doświadczenie użytkownika (o którym wspominaliśmy już wcześniej). Oczywiście czynników jest sporo, a niektóre strony z założenia będą miały lepsze wyniki niż inne (np. korporacje posiadają więcej linków). Sam koncept opracowała firma MOZ, która przygotowała narzędzie do analizy i optymalizacji stron. To na niej podane są też wskaźniki onsite i offsite, które mają wpływ na wzmocnienie autorytetu domeny. Według specjalistów, w tym roku warto skupić się na dopracowaniu właśnie tych wskaźników i zadbać o skuteczniejsze rankowanie strony.

Wzmacnianie autorytetu daje takie wzrosty jak poniżej:

Podsumowanie

Z pewnością nowy rok przyniesie sporo nowych rozwiązań. Opisane przez nas przewidywania opierają się na tym, co obserwowaliśmy do tej pory i niektóre z nich wydają się wręcz oczywiste. Nie mniej jednak, w tym roku z pewnością ważna będzie nie tylko jakość, ale i użyteczność treści oraz zapewnienie użytkownikom wchodzącym na naszą stronę jak najlepszego doświadczenia, niezależnie od urządzenia, z którego korzysta. Warto też zadbać o to, żeby nie tylko użytkownik, ale też i sam algorytm uznał naszą stronę za wartościową. Google stale zmienia swoje algorytmy, mówi się, że nawet 600 razy w ciągu całego roku, więc wiele może się zmienić, jednak przedstawione przez nas trendy SEO na 2022 rok sprawią, że Twoja strona z pewnością będzie atrakcyjniejsza dla wyszukiwarki. Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź też nasz outsourcing SEO.

Ostatnio na blogu
Losowe starsze wpisy

Szukasz sprawdzonej

Agencji SEO?

Najpopularniejsze na nasze stronie - sprawdź koniecznie

seomod-pozycjonowanie-logo
Niemcewicza 26/415
IV piętro
71-520 Szczecin
+48  736 090 601
biuro@seomood.pl