Podstawy SEO: Co musisz wiedzieć o SEO dla swojej strony internetowej

7 września, 2022
admin

SEO to pojęcie, którego często się nadużywa. Traktuje się je - całkiem mylnie - jako marketing internetowy, który tak naprawdę dotyka nieco innych problemów. SEO to proces optymalizacji i pozycjonowania,, którego celem jest zwiększenie widoczności danej witryny. A to z kolei oznacza optymalizację strony pod kątem wyszukiwarki robotów Google. Pozycjonowanie stron, czyli Search Engine Optimization (SEO) to zestaw strategii, które pomagają stronom internetowym pojawić się wyżej w organicznych wynikach wyszukiwania. Niezależnie od tego, czy będzie to strona małej firmy, czy osobisty blog, działania związane z SEO są ważne, aby dotrzeć do właściwej grupy odbiorców. W końcu o wiele łatwiej jest komuś znaleźć Twoją stronę, jeśli jest ona zoptymalizowana pod kątem Google i pojawia się wysoko w wynikach wyszukiwania. Ten artykuł wyjaśni, czym jest SEO i dlaczego skorzystanie z kompleksowego audytu SEO jest ważne dla Twojej firmy, sklepu lub bloga. Dowiesz się również o różnych aspektach SEO i jak zidentyfikować możliwości poprawy. Wreszcie, przejdziemy przez niektóre z najlepszych praktyk optymalizacji witryny tak, żeby plasowała się ona jak najwyżej w wynikach wyszukiwania Google.

Cel działań SEO 

Jak zdefiniować SEO? Otóż są to działania, których celem jest podwyższenie pozycji strony WWW w rankingach Google. Aby zabiegi SEO mogły przynieść jakikolwiek efekt, konieczne jest zrozumienie, czym jest pozycjonowanie stron i czym jest ich optymalizacja. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że obydwa te pojęcia są ze sobą tożsame. W praktyce pozycjonowanie i optymalizacja to dwie różne sfery, które mają istotny wpływ na działania w ramach Search Engine Optimalization. O ile pozycjonowanie strony jest działaniem zorientowanym na poprawę pozycji w rankingach wyszukiwarki, o tyle optymalizacja polega na tym, by dostosować kod strony oraz jej zawartość do wymagań Google.  

Czym jest SEO w praktyce

Jak wszyscy wiemy, Internet jest dziś największym rynkiem - miliony ludzi codziennie przeglądają go w poszukiwaniu produktów, usług i informacji. Ale jak ludzie znajdują to, czego dokładnie szukają? Wyszukiwarki! Są to strony internetowe (takie jak Google, Bing, DuckDuckGo itp.), które przechowują ogromne bazy danych treści - w tym artykuły informacyjne, blogi, szczegóły dotyczące produktów, informacje o firmach i wiele innych. Kiedy ktoś chce znaleźć coś w Sieci, wpisuje zapytanie do wyszukiwarki. Gdy wyszukiwarka zwróci wyniki oparte na zapytaniu danej osoby, wyświetli również linki do innych przydatnych stron, które mogą pomóc w poszukiwaniach. W tym miejscu do akcji wkracza SEO. Obecnie SEO to podstawa, dzięki której możemy zwiększyć widoczność, a co za tym idzie, zwiększyć też i ruch na naszej stronie www. Aby wyszukiwarka Google mogła zauważyć naszą stronę, potrzebne są elementy SEO, które pozwolą aby widoczność strony w Google wzrosła. Dlatego warto nauczyć się SEO i sprawdzić poradnik, który pozwoli na lepsze pozycjonowanie stron internetowych. Skuteczne pozycjonowanie i optymalizacja powinny być umiejętnie dostosowane do algorytmów wyszukiwarki Google.

Z czego składa się SEO?

Aby SEO przyniosło konkretny efekt, konieczne jest oparcie ich na trzech podstawowych filarach:  

1. Technicznym SEO — mowa tu o działaniach, których celem jest maksymalne ułatwienie robotom Google działań indeksacyjnych w obrębie naszej strony. Do "technicznego" SEO należy wiele różnych czynności i procesów. Specjalista SEO chcący działać na tej płaszczyźnie powinien zwrócić uwagę przede wszystkim na zawartość plików robots.txt, błędy pojawiające się na stronie, przekierowania, a także mapę witryny. Jeśli chodzi o ten aspekt SEO strony, algorytm Google również zwraca uwagę na takie szczegóły, więc warto prowadzenie działań SEO zacząć od tej kwestii.

2. On-Page SEO - to działania SEO, które koncentrują się nad tym, co zalicza się do treści, a może raczej zawartości serwisu. Celem działań SEO on-site jest treść, a więc grafika i tekst wchodzący w skład witryny. Ważną kwestią, na którą w tej materii trzeba zwracać uwagę, jest sam kod strony. Istotne jest również to, czy dana strona jest wartościowa z punktu widzenia użytkownika i czy jest zgodna tematycznie ze słowami kluczowymi. Wracając do kwestii związanych z tekstem, trzeba pamiętać, aby był on odpowiednio sformatowany. Treści pod SEO muszą być właściwie dostosowane do algorytmów, dlatego tekst w SEO jest jednym z elementów, na które trzeba zwrócić sporo uwagi. Nie można zapominać o nagłówkach, akapitach, pogrubieniach, wypunktowaniach itd. To one sprawiają, że treść jest dopracowana wizualnie i przejrzysta, a także czytelna dla robotów oraz samych użytkowników. Jest to dosyć istotne w kontekście SEO Twojej strony. Tworząc stronę, warto pamiętać, że ważna jest też budowa adresów URL, a jest to istotne zarówno z punktu widzenia SEO jak i UX.

3. Off-Page SEO - to wszystkie działania SEO, które są realizowane poza wybranym serwisem. Choć w tej płaszczyźnie warto zwracać uwagę na szereg różnych czynników, to najważniejszym z nich wciąż pozostaje profil linków prowadzących użytkownika do konkretnej strony WWW. Zgodnie z tym, co mówią podstawy pozycjonowania stron WWW, profil linków powinien być właściwie zdywersyfikowany. Co więcej, linki powinny być pozyskiwane wyłącznie z serwisów, które mają istotną wartość merytoryczną. Oczywiście bardzo pożądane jest, aby ich tematyka była powiązana z treścią pozycjonowanych stron. Wszelkie działania SEO, które nie są podparte skutecznym SEO off-site, mogą nie przynieść oczekiwanych rezultatów.

Podsumowując, aby optymalizacja strony pod kątem wyszukiwarki internetowej Google przyniosła oczekiwane efekty należy zadbać zarówno o techniczne SEO, on-page i off-page SEO. SEO to ciągły proces polegający na budowaniu wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania, a następnie na działaniach mających na celu utrzymanie tej pozycji.

Poznaj podstawy SEO

Zanim przejdziemy do tego, jak zoptymalizować swoją stronę pod kątem SEO, poświęćmy chwilę na przegląd niektórych podstaw dla początkujących dotyczących optymalizacji pod kątem wyszukiwarek. Są to pojęcia, które powinieneś zrozumieć, zanim zaczniesz zajmować się szczegółami procesu SEO.

  • Zbuduj silne fundamenty - zanim zaczniesz badać słowa kluczowe, strukturę strony, budowanie linków itp. ważne jest, aby mieć silne fundamenty. Oznacza to posiadanie wysokiej jakości oryginalnych treści, przyjaznego dla użytkownika projektu i prawidłowej optymalizacji dla urządzeń mobilnych. Jeśli nie masz tych podstaw, może być trudno osiągnąć dobre wyniki w bezpłatnych wynikach wyszukiwania, nawet dzięki SEO. Przydatna może być analiza konkurencji, używając odpowiednich narzędzi SEO, jak chociażby Google Search Console, czy też Google Analytics.
  • Słowa kluczowe - jest to prawdopodobnie najważniejszy aspekt SEO. W końcu, jeśli dana strona nie odpowiada na to, czego szukają użytkownicy, jak ją znajdą? Pierwszym krokiem do optymalizacji witryny pod kątem SEO jest znalezienie odpowiednich słów kluczowych dla Twoich treści. Kolejnym krokiem jest umieszczenie ich na stronie, np. za pomocą tworzenia treści je zawierających. Teksty SEO to podstawa pozycjonowania. Inaczej mówiąc jest to optymalizacja treści znajdujących się na stronie i zawieranie w nich fraz kluczowych, wynikających z analiz przeprowadzonych przez ekspertów SEO. Jeśli prowadzisz biznes internetowy, a na stronie internetowej oferujesz setki produktów, wiąże się to z ogromną ilością adresów URL połączonych z Twoją stroną. Nawet Google nie jest w stanie dokładnie przeanalizować każdego produktu, który oferujesz. Dużą pomocą w przypadku botów Google okazują się właśnie teksty zawierające frazy kluczowe.
  • Struktura witryny - struktura witryny może mieć ogromny wpływ na SEO. Dotyczy to takich rzeczy jak szybkość strony, optymalizacja obrazów i wideo, linkowanie wewnętrzne itp. Jeśli masz problemy z SEO, warto przyjrzeć się strukturze witryny i sprawdzić, jakie obszary można poprawić. SEO obejmuje wiele czynników, więc warto zwrócić więcej uwagi na on-site SEO, jeśli strona ma pojawiać się w Google na najwyższych pozycjach.
  • Budowanie linków - linkowanie jest istotną częścią SEO, ponieważ pomaga wyszukiwarkom rozpoznać twoją stronę jako autorytatywną i godną zaufania. Dzieje się tak dlatego, że linki z innych stron o dużym natężeniu ruchu są znakiem dla wyszukiwarki, że dana strona jest wartościowym zasobem. Jeśli chodzi o SEO, jest to bardzo istotny czynnik, o którym nie możemy zapomnieć, a takie działania SEO off-site budują autorytet strony. Jest to jedna z kluczowych strategii pozycjonowania stron w wynikach wyszukiwania.

Dlaczego SEO jest ważne?

Najlepszym sposobem na zrozumienie znaczenia SEO jest wyobrażenie sobie świata bez niego. W rzeczywistości, ludzie coraz częściej zwracają się do Internetu jako do pierwszego źródła informacji. Dlatego tak ważne jest, aby uplasować się wysoko w wynikach wyszukiwania. Dzięki lepszym pozycjom, będziesz w stanie dotrzeć do znacznie większej liczby odbiorców niż w momencie, kiedy zrezygnujesz z opcji jaką jest SEO lub SEM (Search Engine Marketing). Jeśli chodzi o pozycjonowanie podstawy dotyczące tego jak przeprowadzić działania SEO witryny są ogólnodostępne. Jeśli ktoś chce się rozeznać w tematach takich jak off-site SEO (SEO poza witryną), czy też jak powinna być przeprowadzona optymalizacja SEO, takie informacje można łatwo znaleźć w Sieci.

Inwestycja w SEO wymaga nieco środków, ponieważ niektóre działania bywają kosztowne. Oczywiście można nie decydować się na usługi SEO i spróbować zwiększyć swoją widoczność dzięki Google Ads, jednak takie pozycjonowanie w Google jest rozwiązaniem krótkofalowym. Dobrze dobrana agencja SEO zajmie się stroną kompleksowo oraz zadba o SEO w ujęciu strategicznym, jak i o SEO techniczne. Prawidłowo wykonane SEO pozwoli na uzyskanie wysokich pozycji w Google oraz zwiększenie ruchu i sprzedaży. Trzeba również zwracać uwagę na techniki, ponieważ istnieje Black Hat SEO, czyli działania negowane przez wyszukiwarkę. Przeciwieństwem jest White Hat SEO, czyli praktyki uznawane przez Google za dobre.

podstawy SEO
podstawy SEO

Najważniejsze zasady SEO — o czym warto wiedzieć?

Prawdziwe SEO podstawy skupiają się na kilku punktach. Warto je poznać, aby zrozumieć istotę działań pozycjonerskich.  

1. Odpowiednie słowa kluczowe to droga do wzrostu konwersji. Wytypowanie właściwych fraz nie jest łatwe, ale jeśli to się uda, to najczęstsze zapytania generowane przez potencjalnych klientów, będą ich przekierowywać na konkretną stronę. A o to w tym wszystkim chodzi. I jeszcze jedno: dobierając słowa kluczowe, warto zastanowić się nad ich regionalizacją. Dotyczy to przede wszystkim tych stron, które chcą wejść na rynek lokalny (pozycjonowanie lokalne).  

2. Diagnoza, czyli inaczej audyt SEO, to zakres czynności kontrolnych, których zadaniem jest wykrycie błędów technicznych i ich naprawa. Błędy te utrudniają właściwe działanie robotom indeksującym Google, co w praktyce wpływa na obniżenie ratingu strony. Warto też podkreślić, że celem "optymalizacji technicznej" jest też ukierunkowanie się na użytkownika. Wyeliminowanie błędów może doprowadzić do poprawy funkcjonalności strony, a przede wszystkim do skrócenia czasu jej ładowania. Specjaliści SEO korzystają ze specjalnych narzędzi monitorujących stan witryny i pozwalającej na jej właściwą optymalizację.

3. Jakość słowa. Teksty znajdujące się na stronie WWW powinny być jak najlepszej jakości. Liczy się poprawność językowa, gramatyczna, ortograficzna, ale też umiejętne przedstawienie faktów i rzetelne podejście do tematu. Tym, co może najbardziej zaszkodzić, jeśli chodzi o teksty, to brak ich sformatowania, duplikacja, a także brak wartości merytorycznej.  

4. Profil linków. Linkbuilding to bardzo ważny filar SEO. Jest on na tyle istotny, że warto go zaplanować już na samym początku podejmowanych działań związanych z SEO. Budowanie właściwego profilu linków na podstawie merytorycznych serwisów to trudna i czasochłonna rzecz, ale za to przynosi ona realne korzyści. Ważne, aby poprzedzić ją solidną optymalizacją kodu HTML.  

5. Marketing treści, czyli Content Marketing. Stworzenie własnego bloga i postawienie na artykuły sponsorowane (które mogą być wartościowym źródłem linków) to czynniki, które w ramach SEO mogą się okazać bardzo pomocne.  

Słowa kluczowe i SEO

Słowa kluczowe są centralnym elementem każdej strategii SEO. W końcu, jeśli Twoja strona nie zawiera właściwych fraz, nie będzie widoczna w wynikach wyszukiwania. Prawie każdy korzysta z wyszukiwarki Google w podobny sposób. Wpisuje nazwę produktu, którego szuka lub zadaje pytanie, a następnie wchodzi na parę stron, które znajdują się najwyżej w wynikach wyszukiwania. W przypadku Google i innych wyszukiwarek internauci uznają strony znajdujące się na szczycie wyników wyszukiwania za godne zaufania, rzetelne i popularne. Jak więc wybrać właściwe słowa kluczowe, które wspomogą marketing internetowy? Pierwszym krokiem jest zrozumienie słów kluczowych, których ludzie używają, aby znaleźć informacje. Istnieje kilka sposobów, aby to zrobić:

  • Użyj narzędzia do badania słów kluczowych - istnieje wiele stron internetowych i narzędzi, które mogą pomóc Ci dowiedzieć się, które frazy są najczęściej używane podczas wyszukiwania. 
  • Użyj Google Trends - ta funkcja pokazuje, jak często pewne terminy są wyszukiwane w danym okresie. Możesz użyć jej, aby zobaczyć, które terminy są bardziej popularne niż inne.
  • Przeprowadź analizę słów kluczowych - jest to proces polegający na przyjrzeniu się powszechnym terminom wyszukiwania i wybraniu tych, które mają największy sens dla strony i na które chcemy być widoczni, na przykład frazy z długiego ogona.

Podsumowanie

Jak widać, SEO to pole do popisu dla wielu specjalistów. To również olbrzymia przestrzeń, dzięki której można w sposób równomierny i złożony wypromować własną markę i oferowane przez siebie produkty. SEO stało się ważniejsze niż kiedykolwiek, ponieważ ludzie korzystają z Internetu w poszukiwaniu informacji i dokonywaniu zakupów. Jedynym sposobem na zajęcie wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania jest optymalizacja witryny pod kątem wyszukiwarek. Oznacza to, że musisz zrozumieć, jak działają algorytmy wyszukiwarek i znaleźć sposoby na poprawę pozycji Twojej strony w ich wynikach. Aby to zrobić, należy przestrzegać zestawu najlepszych praktyk SEO, które opisuje właściwie każdy poradnik SEO. Na cennik pozycjonowania wpływają też usługi zawarte w ofercie, czyli na przykład dodatkowa obsługa social media, na czym obecnie zależy wielu przedsiębiorcom.

Jeśli nie masz doświadczenia w pozycjonowaniu i optymalizacji stron internetowych, samodzielne próby mające na celu wypromowanie Twojej strony na szczyt listy wyszukiwania Google mogą okazać się mało skuteczne i czasochłonne. Jeśli zależy Ci na realnych efektach, najlepiej zlecić ten proces profesjonalnej agencji SEO. Przedsiębiorstwa profesjonalnie zajmujące się pozycjonowaniem i optymalizacją zatrudniają specjalistów w tych dziedzinach. Mają oni doświadczenie i umiejętności pozwalające na przeprowadzenia szczegółowej analizy i zaplanowanie strategii SEO, która najlepiej sprawdzi się w danym przypadku. Ponadto mają dostęp do specjalistycznych narzędzi informatycznych i programów komputerowych oraz wiedzą umożliwiającą sprawne korzystanie z nich. Agencje SEO bardzo często zatrudniają także copywriterów, którzy specjalizują się w pisaniu tekstów SEO bogatych we frazy kluczowe. Alternatywą jest możliwość wynajęcia freelancerów, są to tak zwani wolni strzelcy pracujący na zlecenie. Efektywnie przeprowadzone pozycjonowanie i optymalizacja strony przekładają się bezpośrednio na zwiększenie aktywności na stronie, a co za tym idzie większy zysk spowodowany przyrostem nowych klientów.

Sprawdź naszą ofertę lokalną

admin
SEO EXPERT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Ostatnio na blogu
Losowe starsze wpisy

Szukasz sprawdzonej

Agencji SEO?

Najpopularniejsze na nasze stronie - sprawdź koniecznie

seomod-pozycjonowanie-logo
Niemcewicza 26/415
IV piętro
71-520 Szczecin
+48  736 090 601
biuro@seomood.pl